"Mutluluğa kapı açıyoruz..."
[Collapse/Expand]
Bu bölüm henüz tamamlanmadı !

Laparoskopi

Laparoskopi günümüzde jinekoloji cerrahisinde bir çok hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. İnfertil hastaların tanı ve tedaisinden, myom ve yumurtalık operasyonları ve rahim ameliyatları ve hatta bazı jinekolojik kanserlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.


Laparoskopi  basitçe tanımlamak gerekirse optik bir kamera sistemi ile karın içerisinin gözlemlenmesidir. Bu amaçla göbek içinde 1cm’lik bir kesi yapılarak laparoskop dediğimiz bir cihaz karın boşluna yerleştirilir ve tüm karın içindeki organlar incelebilir. Jinekoloji ile ilgili olarak tüplerde ve yumurtalıklarda bulunan hastalık ve yapışıklıklara, rahimde

 

Bu nedenle; laparoskopi kadın üreme organlarından rahim, yumurtalık ve tüplerle, pelvis ve karın içi organların değerlendirilmesi için uygulanan, infertilite tanı ve tedavisinde altın standart olan bir yöntemdir.

 

Laporoskopi direkt görerek iç organların değerlendirilmesini sağladığı için radyolojik tetkiklerden Histerosalpingografi (HSG) ve ultrasonografiye göre daha kesin ve net bilgi vericidir.


Laparoskopik histerektomi

Rahimin alınması laparoskopik olarak mümkündür. Rahim sarkması durumlarında tercih edilen rahimin vajenden çıkarılmasıdır (vajinal histerektomi). Laparoskopik histerektomi karın açılarak yapılan histerektomiye bir alternatif olup vajinal olarak çıkabilecek bir rahim laparoskopik olarak çıkarılmamalıdır. Laparoskopik histerektomi deneyimli ellerde başarılı bir operasyon olup laparoskopinin tüm avantajlarını taşır. Rahimin bir kısmı laparoskopik olarak serbestleştirildikten sonra vajinal yoldan çıkarılır. Hasta hastanede 1-2 gün yatar ve taburcu olur.

Histerektomi operasyonlarında laparoskopinin kullanımı ilk olarak laparoskopi yardımıyla yapılan vaginal histerektomi ameliyatları ile olmuştur. Laparoskopi ile karın içinden rahmi tutan bağlar kesilip rahim vajenden çıkartılır. Ancak günümüzde total laparoskopik histerektomi denilen yani tüm rahim ameliyatının laparoskopik deliklerden ama karın dan yapıldığı operasyonlar daha ön plana çıkmıştır. Laparoskopik histerektomi hastaya operasyon sonrası ağrı miktarı ve iyileşme hızı yönlerinden çok önemli bir yarar sağlar. Özellikle normalin üzerinde kilolu hastalarda karnın kesilmesinden sonra açık cerrahide yara iyileşmesi problemleri daha sık oluşur ve günlerce pansuman, enfeksiyon tedavisi gerekebilir.

Laparoskopik histerektomi sonrası enfeksiyon ve yara iyileşme sorunları yok denecek kadar azdır.

Rahimin çıkartılması için yapılan ameliyatlarda en sık tercih edilen yol abdominal yaklaşımdır. Vajinal yoldan ve laparaskopi yardımlı vajinal histerektomi diğer seçeneklerdir. Vajinal yoldan histerektomi sonrası hastanın iyileşmesi daha çabuk ve kolay olmaktadır. Ancak hastada karın ağrısı, vajen sarkması, idrar kaçırma veya yapışıklık şüphesi olduğunda laparaskopik yaklaşım daha uygun olacaktır. Laparaskopi yardımlı vajinal histerektominin yararları; küçük karın kesileri, ağrıya neden olacak yapışıklıkların kesilmesi imkanı, yumurtalıkların çıkartılabilmesi, vajen kubbe suspansiyonu imkanı, Burch uretropeksi olanağı, paravaginal defekt onarımı ve en önemlisi erken iyileşme olanağı vermesidir Histerektomide laparoskopi için hastayı seçerken bazı sınırlamalar vardır.

Özellikle daha önce karın operasyonları geçirmiş ve buna bağlı karın içi yapışıklıkları olan hastalarda laparoskopi risklidir. Yine ileri derecede büyük rahimlerinde laparoskopi ile çıkartılması güç olabilir. Ayrıca ileri yaştaki hastalar, ciddi kalp ve akciğer problemi olanlarda laparoskopi kullanımı tercih edilmez.

Laparoskopik Myomektomi                     

Son yıllarda laparoskopik cerrahi tekniklerinin gelişmesi ile myomların  laparoskopik olarak çıkarılmaları mümkün olmuştur. Laparoskopik myom ameliyatına uygun olan myomlar genellikle boyutları 10-12cm’den küçük ve sayıları 3-4’ü geçmeyenlerdir. Bu göreceli bir değerdir ve cerrahın ve ekibinin deneyimine ve becerisine göre değişir.

Laparoskopik myom ameliyatı öncesi myomların sayısı ve yerleri ultrasonografi veya başka bir görüntüleme yöntemi ile tam olarak belirlenmeli ve haritalama yapılmalı cerrahi ona göre planlanmalıdır. Tüm karın boşluğunu dolduran veya çok sayıda olan myomların laparoskopi ile çıkarılmaları uygun değildir.

Laparoskopik myom cerrahisi myomların boyut ve yerleşimlerine bağlı olarak 1-3 saat kadar sürebilir. Myomlar rahimden çıkarıldıktan sonra morselatör adı verilen bir cihaz ile parçalanarak vücut dışına alınırlar. Hasta genellikle hastanede 1 gün kalır ve ertesi gün taburcu olur. Laparoskopik myomektominin avantajları genel olarak laparoskopinin avantajları ile aynıdır (daha erken iyileşme daha kısa hastanede kalma, daha az ağrı kesici ihtiyacı, günlük aktivitelere daha çabuk dönmek gibi). Özellikle iş hayatından uzun süre ayrı kalmak istemeyen hanımlar için de tercih edilebilir. Ayrıca laparoskopik myomektomi sonrası karın içi yapışıklık oluşma olasılığı açık olarak yapılan myomektomilerden daha azdır. 

Myom ameliyatı sonrası rahim dokusunun sağlam iyileşmesine olanak tanımak için genellikle 4-6 ay gebelik olmasına izin verilmemelidir.YAPILAN İŞLEMLER
 • Temel infertilite (kısırlık) araştırması
 • Yumurta Takibi ve aşılama
 • Klasik tüp bebek (IVF)
 • ICSI (mikroinjeksiyon)
 • IVM (ilaçsız tüp bebek)
 • Doğal ve mini tüp bebek yöntemleri
 • IMSI(Yüksek büyütmeli mikroskopla yapılan sperm seçimi)
 • Asiste Hatching (Lazerle yardımcı yuvalama)
 • PGD(preimplantasyon genetik tanı)
 • Dondurma İşlemleri
 • Androloji laboratuvarı
 • Ürolojik Muayene
 • Psikolojik destek ve danışmanlık
Prof. Dr. Erbil DOĞAN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı İnfertilite